Staff Pages

Teaching Staff

Unified Arts (Teach electives and/or classes across all grade levels):

PE- Bowlen (Becker), Michelle
Math, 6th, 7th and 8th - Dupen, Christy 
Strings- Eilert, David
PE- Folk, Brad 
STEM, Metals - Gaston, Diane 
G/T- Wendy Erickson
Instructional Coach - Blake, Kendy
Yearbook, Digital Media- Manculich, Yvette 
Art- Masek, Karen 
Choir- Stephens, Elizabeth
Band- Eilert, David
Spanish- Zastrow, Yantze

Support Staff

Administrators:

Chavers, Lawrence (Assistant Principal)
Nath, Brandy (Assistant Principal)
Wolf, Steve (Principal)

Mental Health Team:

Christensen, Lynn (6 & 7th Grade Counselor)
Croan, Tyler (Registrar, Counseling Office Admin Assistant)
D'Orazio, Cassie (School Psychologist)

Davies, Dawn (6th & 8th Grade Counselor)
Ritchie, Tiffany (School Psychologist)
 

Special Education Staff:

Brinkhuis, Peggy (6th Grade Resource Teacher)
Pendleton, Kimberly (Center-Based Teacher)

Weber, Michelle (7th Grade Resource Teacher)
Thurmond, Anne (8th Grade Resource Teacher)
Folk, Amy (Speech/Language Pathologist)
Quinlan, Jill (Occupational Therapist)
Ritchie, Tiffany (School Psychologist)
D’Orazio, Cassie (School Psychologist)

Special Education Support Staff:

Alles, Connor (Center-based Para)
Fox, Rosemary (Center-based Para)

White, Melissa (Center-based Para)
Freedman, Candace (Resource Para)
Hartog, Katie (Resource and Center-based Para)
Lebel, Karen (Resource Para)

 

Support Staff:

Bell, Stephanie (Office Manager, Admin Assistant for Mr. Wolf)
Croan, Tyler (Registrar, Counseling Office Admin Assistant)
Curic, Zijada (Food Services)
Durbin, JoDee (Attendance, Admin Assistant for Mr. Chavers)
Fisher, Tim (LPD Officer/SRO)
Hasiak, Nathan (Custodial Maintenance)
Keough, Joyce (Food Services)
Linnick, Laurie (Bookkeeper, Admin Assistant for Ms. Nath)
Littleford, Marnie  (Health Assistant)
Miller, Morgan (Custodian)
Pashaliyska, Mariya (Custodian)
Provenzano, Vincent (Media Coordinator/Technology)
Schelhaas, Ben (Custodian)
Sosa, Katie (Food Services)
Villalpando, Olga (Custodian)