Staff Roster

Grade Levels

PRESCHOOL
Rachel Wilson, Director


KINDERGARTEN
Leah Teeples
TBD


GRADE 1
​Colleen Knowles
TBD
TBD


GRADE 2
Suzanna Gedde
Beth Hartzell


GRADE 3
Joselyn Carrizales
Deb Sabato
Terri Schaffer


GRADE 4
Mike Amaral
Stacey Helbig


GRADE 5
Liz Andrews
Caitlin Fitchett
Jim Reiner

Fine Arts Program

BAND & INSTRUMENTAL MUSIC
Kathleen Hindmarch
Martin Parrott
Ann Wyatt


DANCE
Ann Hunt


PIANO
Molly Zackary


THEATER
Jennifer Krohnfeldt


VISUAL ARTS
Gayla Ruckhaus-Program Coord.
Jana Bomba


CHOIR
Molly Zackary 

Specials

ART & ARTS PROGRAM COORDINATOR
Gayla Ruckhaus

MUSIC
Ann Wyatt

PHYSICAL EDUCATION
Jason Troth

LIBRARY
Cindy Ellingboe

Learning Support Services

GIFTED / TALENTED
Jennifer Turner


ELD
Amy Lengyel
Christel Jones


LITERACY / INSTRUCTIONAL COACH
Allison Beindorff


LITERACY SPECIALIST
Jennifer James


LEARNING SUPPORT SERVICES
Stephanie Winfrey
Deanna Hood
Christin Worsley
Christine Anderson


LEARNING SUPPORT SERVICES PARAPROFESSIONALS
Cindy Maley
Liz Hanson
Jesus Vasquez
Kendra Lee
Kelsey Boone
Sophia Sena
Juliana Ramos Flores
Ofelia Caballero
TBD

SPEECH LANGUAGE PATHOLOGIST
Suzy Danielson
Zack Owens


OCCUPATIONAL THERAPIST
Jeanie Schultz


SCHOOL COUNSELOR
TBD

SCHOOL PSYCHOLOGIST
Karen Byorick


SERVICES FOR THE VISUALLY IMPAIRED
Nancy Knight
Lisa Brocard
Ingrid Mayer
Susan Smith

Administration

PRINCIPAL
Dan Cuoco


ASSISTANT PRINCIPAL
Kloe Cauble


OFFICE MANAGER
Alma Rivera


REGISTRAR
Shelly Cox


HEALTH ASSISTANT
Kayla Escudero


LPS DISTRICT NURSE FOR CENTENNIAL ACADEMY
Nicole Guider,  BSN, RN   


TECH SUPPORT
Rafael Ennsfigueroa


PARENT LIAISON
(English/Spanish)
Raquel Orellana

ParaProfessional Support

Christine King
Nancy Etchason
Nicki Renner
Maike Hirst-Roddey
Jenny Makis

Additional Support Staff

FOOD SERVICES
Norma Santovena (Manager)
Sandra Lara


CUSTODIANS
Amanda Glatt (Facilitator)
Maria Avila
Laura Casillas

SACC Program

Cathie Engel-SACC Manager
Christine King
Grace Lengyel
Erin Wilcoxon
Kate Lohringel
Reese Hitztaler